Płyty i podkłady korkowe

Korek wykorzystywany jest głownie w branży winiarskiej oraz w piwowarstwie, bowiem jego hermetyczne właściwości wspaniale izolują alkohole od środowiska zewnętrznego, które tym samym nie tracą na jakości. Jednak znalazł on także zastosowanie w budownictwie, gdzie sprawdza się do uszczelniania podłóg i ścian a to za sprawą wysokiej izolacyjności oraz niewielkiej gęstości. Z uwagi zaś na walory estetyczne oraz możliwość recyclingu, jest powszechnie stosowany w formie boazerii korkowych.

Podłogi korkowe

Podłogi takie kładzione są w postaci paneli lub płytek zwykle do salonu lub sypialni. Zapewniają ciepło, są odporne na drgania oraz wilgoć a ponadto tłumią dźwięki. Pomimo charakterystycznej lekkości korka oraz jego niewielkiego ciężaru właściwego są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jednak to co najbardziej wyróżnia nowoczesną podłogę jest fakt, iż nie ulega oziębieniu, pod wpływem niskiej temperatury, dlatego zawsze mamy kontakt ciepłym podłożem. Nie mniejszą popularnością cieszą się także podkłady ze sprasowanego korka, które można stosować do paneli, parkietów lub drewnianych desek. Mogą być dodatkowe powleczone gumą co zwiększa termoizolacyjność materiału. Ten ekologiczny surowiec zapewnia komfort chodzenia, a dzięki dużej sprężystości nie wywiera nacisku na układ ruchowy. Granulat korkowy do podłóg jest z kolei materiałem pochodzącym z recyclingu, dzięki czemu, jego użytkowanie to forma dbania o środowisko naturalne.

Korek ścienny
korek ścienny

Arkusze korka ściennego

Ów naturalny surowiec jest nie tylko wyjątkowo trwały, ale również może pełni rolę dekoracyjną. Ściana z korka prezentuje się bardzo estetycznie, a dzięki świadomości, że pozyskiwanie tego materiału nie zakłóca i niszczy środowiska, możemy go wykorzystywać bez żadnych przeszkód. Jest wodoodporny zatem doskonale nadaje się także do takich pomieszczeń jak łazienka czy kuchni. Natomiast jego obecność w sypialni to dokonały element gwarantujący przytulny klimat. Co więcej, dzięki specyficznym właściwościom, poprawia akustykę oraz tłumi wszelkie hałasy z otoczenia. Boazerie korkowe pokryte są specjalnym woskiem, co dodatkowo wpływa na trwałość podkładu oraz chroni go przed zabrudzeniami. W zależności od potrzeb arkusze ścienne mogą mieć różne wymiary i grubość.