W jaki sposób wykorzystuje się korek naturalny?

Chyba każdy z nas w swoim życiu miał do czynienia z materiałem korkowym. W biurze, sklepie, szkole, domu – pojawia się niemal wszędzie, gdyż jego prostota oraz właściwości doskonale sprawdzają się w różnych warunkach. Nie tylko my, ludzie współcześni, wiemy w jaki sposób wykorzystać ów naturalny surowiec. Nauczyliśmy się tego bowiem od naszych przodków, którzy jako pierwsi poznali jego drogocenne atrybuty.

Czasy starożytne – proste przedmioty o cennych wartościach

Korki zebrane w szklanym naczyniu

Najbardziej znane zastosowanie korka to…korki w butelkach

Charakterystyczna kora dębu korkowego zwróciła uwagę wielu starożytnych cywilizacji. W Grecji, Galicji czy Mezopotamii służył do wykonywania pławików do bojek, które następnie umieszczano w wodzie w celu oznaczenia granic. Od razu zwróciła uwagę jego lekkość i przydatność do umieszczania w wodzie sieci rybackich. Dodatkowo sprawdzał się doskonale w procesach naprawczych, uszczelniano nim między innymi łodzie rybackie. Później przyszedł czas na większą inicjatywę. Z korka tworzono dachy i ścianek graniczne w domostwach, zalepiano otwory a także wyrabiano sandał. Nie zapomniano także o jego potencjalnych możliwościach leczniczych w wyniku czego specjalne mikstury zawierające roztarty korek miały ponoć pomagać na łysienie.

Nasza era – wykorzystanie korka rośnie

podstawka korkowa pod szklankę

Idealnie nadaje się również na podstawki

W średniowieczu zaczęto wykorzystywać korek na nieco większą skalę. Okazał się być bardzo dobrym materiałem do produkcji niektórych mebli, później zaś wraz z nastaniem renesansu i głodu odkrycia innych zakątków świata, ludzie posłużyli się nim do uszczelniania okrętów i statków. W dalszym jednak ciągu sprawdzał się w winiarstwie oraz do przechowywania płynów, mikstur czy ziół. Zważywszy na jego właściwości hydrofobowe, wyjątkową lekkość oraz trwałość stopniowo zdobywał także uznanie w budownictwie, jako materiał izolacyjny. Dzięki specjalnie wyciętym płytom korkowym, doskonalono technikę ogrzewania budynków oraz tworzenia szczelnych i nieprzemakalnych podłóg. Warto jeszcze dodać, że sposób pozyskiwania korka nie naruszył zasobów naturalnych, w wyniku czego, można było swobodnie wykorzystywać go w innych gałęziach produkcji.

Dzisiaj zainteresowanie naturalnym surowcem nie słabnie. Odpowiednie właściwości zaś sprawiają, że jest lepszym termoizolatorem niźli popularny w budownictwie styropian. Dodatkowo jego struktura i kolor a także możliwość recyclingu to powód produkcji różnych ozdób, podkładek czy artykułów biurowych.