W jaki sposób zdobywa się korek?

Korek to wierzchnia powłoka kory dębu korkowego, umiejscowionego w zachodniej części basenu Morza Śródziemnego. Właściwie w północnej Afryce (Algieria, Maroko, Tunezja), w południowej Francji (Korsyka), we Włoszech. Najwięcej korka jest w Portugalii, przeszło pięćdziesiąt procent jednorocznej wytwórczości korka.

Dąb korkowy – co to jest?

Dąb korkowy to flora długowieczna. Średnio żyje 150 lat, aczkolwiek zdarzają się także unikaty dwustuletnie. Dąb korkowy przez całe swe życie generuje plastyczną korę. Niekorowany, porasta nią do grubości 25 centymetrów. Kora dostarcza mu asekurację przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i pożarami lasu (korek jest artykułem niełatwopalnym). Kora dębu korkowego składa się z dwóch powłok – wewnętrznej i peryferyjnej. Kora wewnętrzna stanowi podstawę, na jakiej każdego roku narasta kolejna kora zewnętrzna, przekształcająca się w tkankę umarłą. Pełni ona w owym czasie rolę izolacji, chroniącej drzewo przed wahaniami temperatury oraz stratą wody. Dokładnie ta cześć kory może być zbierana z drzewa bez krzywdy dla jego późniejszej egzystencji i stosowana do produkcji artykułów korkowych.
flaschen korken

Nabywanie korka

Najlepszym czasem na uzyskiwanie korka jest okres od początku maja do końca sierpnia. W tych miesiącach, korę prościej odłączyć od rośliny, nie uszkadzając jej, a drzewo migiem się odnawia. Na odsłoniętej w takim przypadku, żywej powłoce kory, powstaje dodatkowa, martwa powłoka korka. Pierwszy plon realizuje się, jak drzewo ma 25–30 lat i okręg przynajmniej 60 cm. Następne żniwa wolno realizować co 9 – 10 lat.
Nabywanie korka powierza się wyłącznie bardzo fachowym pracownikom. Okorowanie wykonuje się ręcznie, przy zastosowaniu nadzwyczaj ostrych siekierek. W pierwszej kolejności wykonywane są dwa nacięcia wokoło pniaka, jedno tuż nad glebą, a wtóre poniżej pierwszych konarów oraz 2, 3 pionowe. Potem przy zastosowaniu płaskiego trzonka siekierki obdziera się korę, subtelnie ją podważając. Po zdjęciu kory zachodzi automatyczne zabliźnianie ran, jakie trwa ok. 3 miesiące.
mattentasche aus kork
Otrzymany korek suszy się i stosuje do wytwórczości przeróżnego typu elementów korkowych, użytkowanych zarówno w przemyśle winiarskim, jak i budowlanym bądź wykończeniowym. Szeroki asortyment rozmaitych artykułów z owego naturalnego półproduktu wolno wyszukać na stronie https://korkbutikk.no/kork-bord/110-selvkebende-korktavle-455x305mm.html, co sygnalizuje, iż ma on nadzwyczaj duże przeznaczenie.